Strona startowa Artykuły Korzyści płynące z jazdy konnej
Błąd
  • Unable to load Cache Storage: database
  • Unable to load Cache Storage: database
  • Unable to load Cache Storage: database
  • Unable to load Cache Storage: database
Korzyści płynące z jazdy konnej Drukuj
niedziela, 10 kwietnia 2011 07:54

Jazda konna to sport poniekąd podobny do innych sportów, ale wymagający współpracy człowieka ze zwierzęciem. Dla  najlepszych efektów takiej współpracy trzeba osiągnąć harmonię z koniem, poznać jego naturę i zdobyć jego szacunek. Relacja jeźdźca i konia to największe piękno z jazdy konnej, bez względu na to czy jeździmy rekreacyjnie czy też sportowo. Czerpiemy wiele korzyści z jazdy konnej, zarówno fizycznych jak i emocjonalnych oraz edukacyjnych!

 

Jeździec  siedzący na koniu pracuje całym swoim ciałem aby zachować równowagę, co pobudza głęboko osadzone mięśnie niedostępne podczas typowych terapii fizycznych. Taki ruch prowadzi do wzmacniania wielu mięśni i usprawniania odruchów. Im więcej wykonamy różnych figur na czworoboku, zmian tempa i kierunku, tym lepszy będą efekty.

 

Już przy wsiadania rozciągamy mięśnie naszych nóg. Następnie przyjmując prawidłową postawę i poruszając się rytmicznie z ruchem konia rozciągamy mięśnie pleców i brzucha. W trakcie jazdy poprawia się nasza równowaga dzięki czemu lepiej panujemy nad naszym ciałem. Utrzymując kontrolę nad koniem poprzez wodze rozciągamy mięśnie rąk i dłoni.

 

Całe nasze ciało odczuwa fizyczne korzyści z jazdy konnej, dlatego ma ona istotne znaczenie w fizykoterapii i hipoterapii.  Pomaga nam w rozciągnięciu napiętych mięśni i redukcji spastyczności a także dysplazji stawów i innych schorzeniach. Pomaga korygować wady postawy. Praca na koniu usprawnia nasze ciało nie tylko poprzez wzmacnianie i rozciąganie mięśni. Korzystnie wpływa na oddychanie i krążenie. Stymulując układ trawienny poprawia procesy trawienne.

Dla osób niepełnosprawnych poza bardzo korzystnym wpływem fizycznym ogromne znaczenie ma emocjonalny wpływ jazdy konnej.

 

Pomiędzy koniem a jeźdźcem wytwarza się szczególna więź. W miarę poznawania natury konia uczymy się prawidłowego postępowania z nim. Napotykając na różne trudności w porozumieniu rozwijamy naszą cierpliwość. Objęcie kontroli nad koniem wpływa na pewność siebie i poczucie własnej wartości. Dzieci uczą się panować nad swoimi emocjami i wyrażać je we właściwy sposób, aby płaczem czy krzykiem nie wywoływać negatywnych reakcji u konia.

 

Dla dzieci nieznających życia na wsi wizyty w stajni to niezapomniane doświadczenie. To ogromna „frajda” nie tylko ze względu na kontakt z końmi. Całe otoczenie stajni, nowe dźwięki i zapachy, głaskanie koni po miękkiej sierści i bujnej grzywie to cenne doświadczenie dla wszystkich zmysłów dziecka. W miarę nauki jazdy konnej poszerza się słownictwo, rośnie szacunek do zwierząt, poprawia się koordynacja ruchowa. Dziecko uczy się odpowiedzialności, pracy nad sobą i właściwego postępowania.

 

Niezależnie od wieku, stylu życia i potrzeb każdy człowiek może czerpać korzyści z jazdy konnej!

 
Ranczo pod Gajem, Podgaje 7, 26-804 Stromiec
Noclegi - Tel. kom.: 509 710 787, Jazdy konne - Tel. kom.: 502 594 797, E-maile