Strona startowa O okolicy Powiat białobrzeski
Błąd
  • Unable to load Cache Storage: database
  • Unable to load Cache Storage: database
  • Unable to load Cache Storage: database
  • Unable to load Cache Storage: database
Powiat białobrzeski Drukuj

Powiat białobrzeski położony jest w południowej części województwa mazowieckiego i graniczy z powiatami: grójeckim, kozienieckim, radomskim i przysuskim. Teren powiatu obejmuje swoim zasięgiem większość historycznych obszarów tzw. Zapilicza, regionu stanowiącego niegdyś pogranicze wielkich dzielnic Polski: Mazowsza i Małopolski. W skład powiatu białobrzeskiego wchodzi 6 gmin: miasto i gmina Białobrzegi, miasto i gmina Wyśmierzyce, gmina Promna, gmina Radzanów, gmina Stara Błotnica oraz gmina Stromiec. Na obszarze 639 km2 zamieszkuje 34.545 tys. ludności.

 

Siedzibą i centrum gospodarczym oraz kulturowym jest miasto Białobrzegi. Znajdują się tutaj jednostki niezbędne do funkcjonowania Powiatu takie jak: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Powiatowa Policji, Powiatowa   Stacja Snitarno-Epidemiologiczna, Powiatowy Inspektorat Weterynarii, KRUS, PZU, Urząd Skarbowy, Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych.
Do placówek szkolnych prowadzonych przez Samorząd Powiatu Białobrzeskiego zaliczamy – Liceum Ogólnokształcące i  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Łącznie w tych placówkach uczy się 1337 uczniów.

 

 Region charakteryzuje się dużymi walorami turystycznymi, do których należy zaliczyć nieskażoną przyrodę, czyste powietrze, wody i lasy z cennymi drzewostanami. Te najcenniejsze chronione są w rezerwatach przyrody: „Majdan”, „Starodrzew Dobieszyński” oraz „Sokół”. Niewątpliwy urok ziemi białobrzeskiej wynika z zachowanego niemal w niezmienionym kształcie krajobrazu nieuregulowanej rzeki Pilicy.
W lipcu 2003 roku został otwarta obwodnica Białobrzegów. Na zawansowanym etapie jest projektowanie budowy dodatkowej nitki drogi krajowej nr 7 na odcinkach Grójec – Białobrzegi – Radom. Na skutek tej inwestycji trasa nr 7 na odcinku Warszawa – Białobrzegi stanie się drogą ekspresową.
Odwiedzając powiat białobrzeski warto zobaczyć zabytki architektury takie jak: Sanktuarium Matki Boskiej w Starej Błotnicy z cudownym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkim, drewniane XVII – wieczne kościółki w Jasionnej, Bukównie i Kaszowie. Niedaleko Białobrzegów w Suchej znajduje się zabytkowy park na który składają się dwa pałace i okazały starodrzew. Warto również zobaczyć żelbetonowy most na rzece Pilicy, który jest wizytówką miasta.

 

 

Źródło:http://www.bialobrzegipowiat.pl

 
Ranczo pod Gajem, Podgaje 7, 26-804 Stromiec
Noclegi - Tel. kom.: 509 710 787, Jazdy konne - Tel. kom.: 502 594 797, E-maile